Choď na obsah Choď na menu
 


Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý
Skorocel kopijovitý
Skorocel kopijovitý
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Vegetabilia
Podríša (subregnum) Zelené Viridiplantae, Chlorobionta
Vývojová línia Cievnaté Tracheophyta
Vývojová vetva Semenné Spermatophyta
Skupina Krytosemenné Angiospermae
Oddelenie magnóliorasty Magnoliophyta
Trieda (classis) magnólie Magnoliopsida
Čeľaď (familia) skorocelovité Plantaginaceae
Rod (genus) Skorocel Plantago
Druh (species) Skorocel kopijovitý Plantago lanceolata
Vedecký názov
Plantago lanceolata
Linnaeus

Skorocel kopijovitý (lat. Plantago lanceolata) ľudovo nazývaný psí jazyk, kolocier je rastlina z čeľade skorocelovité (Plantaginaceae).

Obsah

[skryť]

Opis [Skorocel kopijovitý je trváca bylina s prízemnou ružicou kopijovitých listov a dlhými, ryhovanými kvetnými stvolmi. Kvety sú usporiadané do cylindrických klasov. Plod je dvojsemenná tobolka.

Výskyt Tento druh je rozšírený v Európe a Ázii a rastie často na okrajoch polí, lúk, pasienkov a ciest a na medziach. Potreba drogy sa kryje pestovaním skorocelu kopijovitého na poliach a v záhradách.

Liečivá bylina Pri vnútornom užívaní sa 1 vrchovatá čajová lyžička bylín zaparí 2,5 dcl vriacej vody a krátko sa vylúhuje (čerstvé byliny stačí lúhovať pol minúty, suché 1-2 minúty).

V zmesi s dúškou materinou je skorocel starým osvedčeným liečivým prostriedkom pri ochorení dýchacích ciest, ťažkom zahlienení priedušiek a pri prieduškovej astme. Do šálky dáme ošúpané koliesko citrónu a 1 čajovú lyžičku zmesi dúšky so skorocelovými listami v rovnakom pomere. Potom zaparíme a pol minúty lúhujeme. Čaj sa má piť horúci po dúškoch. Treba ho pripraviť 4-5 ráz denne čerstvý. Pri nebezpečenstve zápalu pľúc sa tento čaj pije každú hodinu po jednom dúšku.

Pri vonkajšom použití je skorocel vynikajúcim liečebným prostriedkom na rany. Čerstvé, pomliaždené listy pomáhajú pri tržných a sečných ranách, pri pichnutí osou, pľuzgieroch a dokonca aj pri pohryzení besným psom, jedovatým hmyzom a hadom, keď niet na blízku lekára.

Iné projekty

  •  

Galéria